Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

niedziela.pl

Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego jaśnieje jako szczyt całego roku liturgicznego. Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą św. Wieczerzy Pańskiej, osiąga swój szczyt w Wigilii Paschalnej i kończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego. Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota stanowią trzy akty jednego wydarzenia zbawczego, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. To misterium paschalne Chrystusa mówiące o najważniejszych prawdach naszej wiary jest źródłem życia nadprzyrodzonego dla tych, którzy przez wiarę i chrzest uczestniczą w Jego Tajemnicach.

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO W NASZEJ PARAFII

 

  • 18.04 - WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W Bazylice katedralnej o godz. 10:00 Msza św. krzyżma. Jest ona wyrazem jedności prezbiterów ze swoim biskupem. Po homilii następuje poświęcenie oleju chorych, katechumenów i krzyżma świętego. W czasie Eucharystii następuje odnowienie przyrzeczeń kapłańskich.
  • W naszej parafii Msza św. koncelebrowana o godz. 18:00. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Adoracji (Ciemnicy). O godz. 21:00 Gorzkie Żale – trzy części. Adoracja do godz. 23:00.
  • Spowiedź św. w Wielki Czwartek od 6:30 do 8:00 i od 21:00 do 23:00.
  • 19.04 - WIELKI PIĄTEK – dzień męki i śmierci Pana Jezusa.
  • Ścisły post (przy trzykrotnym posiłku, raz można najeść się do syta, obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia) oraz powstrzymanie od wszystkich pokarmów mięsnych (od 14. roku życia do śmierci).
  • Adoracja w kościele od godz. 6:30 do rozpoczęcia ceremonii o godz. 18:00. O godz. 11:00 – adoracja dla dzieci. O 15:00 w kościele Nowenna i Koronka do Miłosierdzia Bożego.
  • Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczynamy o godz. 18:00. W liturgii rozważamy mękę Pana Jezusa, adorujemy Krzyż Święty i przyjmujemy Komunię Świętą.  Podczas adoracji Krzyża Świętego składamy ofiary, z przeznaczeniem na utrzymanie miejsc pielgrzymkowych w Ziemi Świętej. Na zakończenie ceremonii przenosimy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego. Adoracja do godz. 23:00. O godz. 21:00 Gorzkie Żale – trzy części.  Spowiedź św. w Wielki Piątek od 6:30 do 9:00 i od 15:00 do 17:30 oraz od 21:00 do 23:00.
  • 20.04 - WIELKA SOBOTA Adoracja Grobu Pańskiego od 6:30. Święcenia pokarmów co pół godziny od 10:00 do 17:30. Nowenna do Miłosierdzia  Bożego o godz. 18:30. Ceremonie Liturgii Paschalnej rozpoczynamy o godz. 19:00. W czasie ceremonii święcimy ogień, paschał, wodę, odnawiamy przyrzeczenia chrztu świętego, dlatego przynosimy ze sobą świece. Po zakończeniu ceremonii nie ma adoracji. Spowiedź św. w Wielką Sobotę od 10:00 do 12:00 i od 15:00 do 17:30.
  • W niedzielę 21.04 - Święto Zmartwychwstania Pańskiego REZUREKCJA o godz. 6:00.
  • UWAGA KIEROWCY! W czasie rezurekcji prosimy nie parkować samochodów wokół kościoła, gdyż utrudnia to swobodne przejście procesji Eucharystycznej wokół kościoła.

Radio Watykańskie

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć