Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń - Rubinkowo 1

Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych

Centrum informacji o Sektach i Ruchach Religijnych

Czas wypoczynku to czas wzmożonej działalności rozmaitych sekt i ruchów religijnych. Jeśli pojawią się wątpliwości czy podejrzenia, że wyjazd lub zajęcia dziecka mogą być zorganizowane przez sektę, należy skontaktować się z Toruńskim Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych.

Wakacje stwarzają sektom niepowtarzalną okazję do pozyskania w swoje szeregi nowych adeptów. Organizowane są różnorodne spotkania i publiczne zjazdy, często w atrakcyjnych miejscowościach wypoczynkowych. Interesujące zajęcia z medytacji, feng shui czy kuchni wegetariańskiej mają wabić osoby, które nie mają pomysłu na spędzenie wolnego czasu. Sekty pod różnymi formami zgromadzeń maskują swój prawdziwy cel. Są niebezpieczne zwłaszcza dla młodych ludzi o niezbyt trwałym światopoglądzie.

Schemat działania sekt jest bardzo podobny. Ich reprezentanci są przyjacielscy, otwarci, serdeczni, rozumiejący młodego człowieka. Oferują przyjaźń, miłość, poczucie bezpieczeństwa. Łatwo zdobywają zaufanie młodzieży. Wszystko to jest złudne i trwa do momentu wciągnięcia w szeregi sekty. Potem adepci muszą wykonywać wszystko, co nakaże przywódca grupy lub guru.

Obowiązkowe spotkania, długie medytacje lub studium biblijne, werbowanie nowych członków, wyjazdy na kursy i rozłąka z rodziną - wszystko to ma ukształtować nowego członka grupy, który coraz bardziej uzależniany jest psychicznie od sekty. Negowane są wszelkie wartości nie pochodzące z sekty, ograniczona zostaje możliwość samodzielnego podejmowania decyzji. Powszechnie znany jest fakt, że sekty wykorzystują swych członków jako darmową siłę roboczą, często żądają oddania na rzecz sekty majątku.

Ponieważ wydostanie członka z sekty jest niezwykle trudne, stawia się na profilaktykę i informowanie o niebezpieczeństwie grożącym ze strony sekt. W tym celu powstało Toruńskie Centrum Informacji o Sektach i Ruchach Religijnych.

Centrum rozpoczęło działalność w styczniu 2001 r., z inicjatywy i pod patronatem Oddziału Rejonowego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Toruniu. Zamierzeniem Centrum jest, by służyło wszystkim, którzy będą potrzebowali porady czy pomocy. Zamiarem Centrum jest współpraca z Zespołem "Bezpieczne Miasto", samorządem, zwłaszcza komisjami oświaty, rodziny, bezpieczeństwa publicznego oraz z policją.

Centrum informacji o sektach i ruchach religijnych mieści się w Domu Katechetycznym - Domu Sióstr Urszulanek, przy ul. Jodłowej 13. Czynne w poniedziałki od 16.00 do 20.00. Tel. 056- 645-57-77;

Centrum informacji

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć