Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Październikowe myśli różańcowe 09.10.2017

Szczęść Boże!

Jak Ci minęła wczorajsza niedziela? Udało Ci się odmówić chociaż jedną część różańca z dopowiedzeniami? Jestem przekonany, że w ten sposób łatwiej było Ci się skupić na rozważanej tajemnicy i uniknąć uporczywych rozproszeń.

Dzisiaj chciałbym Ci zaproponować inny sposób modlitwy różańcowej, a mianowicie tzw. różaniec biblijny. Słyszałeś kiedyś o nim?

Nawiązuje on do formy, która wykształciła się na początku XV wieku w opactwie kartuzów w Trewirze i Marienfloss za sprawą trzech błogosławionych: Adolfa von Essen, Małgorzaty Bawarskiej i Dominika z Prus. Polega on na tym, aby w trakcie odmawiania różańca rozważyć w stu pięćdziesięciu dopowiedzeniach całe życie Pana Jezusa począwszy od Jego poczęcia w chwili Zwiastowania, a skończywszy na Jego powtórnym przyjściu w chwale. Tym razem jednak bierzemy pod lupę konkretne fragmenty Pisma świętego, które odpowiadają danej tajemnicy i przed każdym „Zdrowaś Maryjo…” czytamy jedno, dwa zdania z tego fragmentu. Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo, rozważamy trzecią tajemnicę radosną, czyli Narodzenie Pana Jezusa. Odnajdujemy w Biblii fragment, który nam o tym mówi, powiedzmy, że jest to ten z Ewangelii wg św. Łukasza, 2 rozdział, wierze od 1 do 20. Widzimy, że tajemnica ta liczy 20 wersetów, czyli mniej więcej po 2 na każdą „zdrowaśkę”. Mniej więcej dlatego, że czasami werset kończy się w połowie zdania, więc warto je przeczytać do końca.

Nasza modlitwa tą dziesiątką będzie wyglądała następując:

 • W owym czasie wyszło rozporządzenie cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym świecie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz.

Zdrowaś Maryjo…

 • Podążali więc wszyscy, aby się dać zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. 
  Zdrowaś Maryjo…
 • Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania.
  Zdrowaś Maryjo…
 • Powiła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.
  Zdrowaś Maryjo…
 • W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Wtem stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. 
  Zdrowaś Maryjo…
 • I rzekł do nich anioł: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan.
  Zdrowaś Maryjo…
 • A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
  «Chwała Bogu na wysokościach,
  a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał». 
  Zdrowaś Maryjo…
 • Gdy aniołowie odeszli od nich do nieba, pasterze mówili między sobą: «Pójdźmy do Betlejem i zobaczmy, co się tam zdarzyło i o czym nam Pan oznajmił». Udali się też pośpiesznie i znaleźli Maryję, Józefa oraz leżące w żłobie Niemowlę. 
  Zdrowaś Maryjo…
 • Gdy Je ujrzeli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecięciu.  A wszyscy, którzy to słyszeli, zdumieli się tym, co im pasterze opowiedzieli.
  Zdrowaś Maryjo…
 • Lecz Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. A pasterze wrócili, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli, jak im to zostało przedtem powiedziane. 
  Zdrowaś Maryjo…

Prawda, że proste? Zachęcam Cię do spróbowania takiej formy modlitwy, gdyż pomaga ona trochę bardziej się zaangażować, chociażby poprzez odnalezienie w Piśmie świętych fragmentów do kolejnych tajemnic. Mamy tutaj wielkie pole do popisu, gdyż chociażby rozważając 3. Tajemnicę światła (Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia) możemy wybrać dowolny fragment Ewangelii opisujący działalność Chrystusa i wtedy spokojnie go sobie rozważyć.

Zatem do dzieła!

A na dowód tego, że ta metoda jest dzisiaj coraz bardziej popularna, załączam króciutki filmik zachęcający do tego rodzaju modlitwy:

 

Na czas rozważania Słowa Bożego

błogosławię +

ks. Michał

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć