Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Październikowe myśli różańcowe 11.10.2017

Szczęść Boże!

Ktoś zadał mi ostatnio pytanie: a jak to jest z tymi odpustami? Czy za odmówienie różańca można uzyskać odpust? Jeśli ta, to jaki? Zupełny, czy cząstkowy? Dzisiejsze rozważanie chciałbym poświęcić właśnie temu tematowi, aby wszystko stało się dla nas jasne. Na początku spróbujmy zdefiniować słowo „odpust”. Sięgnijmy zatem do Katechizmu Kościoła Katolickiego:

***

Zgodnie z nauczaniem Kościoła: Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych. 
(...). Każdy wierny może uzyskać odpusty dla siebie lub ofiarować je za zmarłych (KKK 1471).

Przebaczenie grzechu i przywrócenie komunii z Bogiem pociągają za sobą odpuszczenie wiecznej kary za grzech. Pozostają jednak kary doczesne. Chrześcijanin powinien starać się, znosząc cierpliwie cierpienia i różnego rodzaju próby, a w końcu godząc się spokojnie na śmierć, przyjmować jako łaskę doczesne kary za grzech. Powinien starać się przez dzieła miłosierdzia i miłości, a także przez modlitwę i różne praktyki pokutne uwolnić się całkowicie od starego człowieka i przyoblec człowieka nowego (KKK 1473).

a)    Odpust zupełny uwalnia od wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone co do winy w sakramencie pokuty.
b)    Odpust cząstkowy darowanie części kary doczesnej.
Przez odpusty wierni mogą otrzymać dla siebie, a także dla dusz w czyśćcu, darowanie kar doczesnych, będących skutkiem grzechów (KKK 1498).
***

Myślę, że w tej kwestii jest już wszystko jasne. Idźmy zatem dalej i zajrzyjmy do Wykazu odpustów (książeczka wydana przez Penitencjarię Apostolską). Znajdziemy tam taką wzmiankę na temat odpustów przyłączonych do modlitwy różańcowej:
***

  1. Odpustu zupełnego udziela się wiernemu, który:
  2. Pobożnie odmówi różaniec Maryjny w kościele, w kaplicy, w rodzinie, we wspólnocie zakonnej, w pobożnym stowarzyszeniu i ogólnie, kiedy wielu gromadzi się dla godziwego celu;
  3. Pobożnie zjednoczy się w odmawianiu tej modlitwy, kiedy jest ona odmawiana przez papieża i przekazywana za pomocą urządzeń telewizyjnych i radiowych.

W innych przypadkach odpust będzie cząstkowy.

Do uzyskania odpustu zupełnego za odmawianie różańca potrzebne są następujące warunki:

- wystarczy odmówić tylko pięć dziesiątek różańca; jednak należy je odmówić w sposób ciągły;

- z modlitwą ustną należy połączyć pobożne rozważanie tajemnic;

- w odmawianiu publicznym tajemnice winny być zapowiadane, zgodnie z zatwierdzoną miejscową praktyką; w prywatnym zaś odmawianiu wystarcza, że wierny z modlitwą ustną łączy rozważanie tajemnic.

***
Tyle na ten temat przeczytamy w Wykazie odpustów.

Warto jeszcze dodać, że aby zaistniał odpust zupełny, to należy spełnić również jego podstawowe warunki, a więc:

- być w stanie łaski uświęcającej

- nie być przywiązanym do żadnego grzechu, nawet lekkiego

- przyjąć Komunię świętą (może być po za Mszą)

- pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci lepiej korzystać z duchowych dóbr Kościoła, które tak naprawdę są dla nas na wyciągnięcie ręki, chociaż czasami nie jesteśmy nawet tego świadomi.

Zakończmy piosenką:

www.youtube.com/watch?v=Wp36raLsr04

 

Na czas zyskiwania odpustu zupełnego

błogosławię +

  1. Michał
Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć