Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Październikowe myśli różańcowe 13.10.2017

Szczęść Boże!

Witam Cię w tym szczególnym dniu. Tak, dokładnie 100 lat temu, 13 października 1917 r. miało miejsce ostatnie objawienie Matki Bożej w Fatimie, podczas którego dokonał się na niebie cud słońca. Myślę, że warto sobie dzisiaj uzmysłowić, że podczas każdego z  sześciu objawień Matka Boża poruszała temat modlitwy różańcowej.

Zobacz sam jakie słowa kierowała do pastuszków w poszczególne miesiące:

***

MAJ:„Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny.”

CZERWIEC: „Chciałabym, abyście każdego dnia odmawiali Różaniec.”
LIPIEC: „Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać Różaniec.”
SIERPIEŃ: „Chcę, abyście nadal odmawiali codziennie Różaniec.”
WRZESIEŃ: „Odmawiajcie w dalszym ciągu Różaniec, żeby uprosić koniec wojny.”
PAŹDZIERNIK: „Trzeba w dalszym ciągu codziennie odmawiać Różaniec.” Podczas październikowego objawienia Maryja mówi również o sobie: „Jestem Matką Boską Różańcową”. Pojawia się też prośba o wybudowanie kaplicy ku czci Matki Bożej Różańcowej.

***

Możemy zadać pytanie: czy fatimskie orędzie wnosi coś nowego do Różańca, który w 1917 roku był modlitwą znaną i praktykowaną od wieków w Kościele? Pani z Fatimy akcentuje wstawienniczą siłę Różańca ofiarowanego za grzeszników. Zło dobrem zwyciężaj. Maryja wyraźnie chce, by stał się on owym dobrem zwyciężającym zło szerzące się w świecie i atakujące także sam Kościół. Różaniec był polecony dzieciom fatimskim jako modlitwa o pokój w obliczu wojny, a jednocześnie jest on modlitwą duchowej walki. Nie ma tu sprzeczności, dlatego że pokój jest ostatecznie owocem nawrócenia.

Ksiądz Franciszek Blachnicki, komentując fatimskie orędzie, podkreślał, że Różaniec „jest pierwszą i zasadniczą formą duchowej walki. Musi to być modlitwa wielkiej wiary i ufności, prosząca Boga o rzeczy, które mogą się nam wydać niemożliwe”. „Módlmy się z odwagą i miłością za wszystkich bez wyjątku!” – wzywał sługa Boży. „Za tyranów, za zdrajców, za zbrodniarzy, za zaślepionych i zniewolonych przez żądzę władzy albo przez lęk. Obejmijmy tą modlitwą o nawrócenie wszystkich tych ludzi, przez których utrzymywany jest i niesiony ten system zniewalania narodów. Przeciwstawiajmy tej potędze wiarę i ufność wyzwalające moc Boga Najwyższego, która musi zwyciężyć. Odmawiajmy w tej intencji szczególnie codzienny Różaniec”. Ksiądz Blachnicki pisał te słowa w 1982 roku, gdy w Polsce trwał stan wojenny. Miał więc na myśli bardzo konkretny polityczny system zniewolenia i ucisku. Ten system, dzięki Bogu, załamał się w Europie. Nie znaczy to jednak, że dziś nie istnieją inne, bardziej subtelne, ale równie lub bardziej skuteczne systemy zniewalania ludzi i narodów.

Dzisiaj mówi się, że człowiek może być uzależniony niemalże od wszystkiego. Powstają coraz to nowe terapie leczenia uzależnień. Wszystko to dzieje się z powodu braku Boga w ludzkich sercach. W życiu duchowym nie ma pustki. Jak człowiek wyrzuci z serca Boga, to musi ten brak czymś zapełnić… Tak rodzą się ludzkie dramaty.

Warto chwytać za różaniec i modlić się o wolność od grzesznych przywiązań. Ta modlitwa naprawdę ma moc.

Na zakończenie zabieram Cię w krótką podróż do Fatimy wraz z piosenką.

 

Na cały dzisiejszy dzień

błogosławię +

ks. Michał

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć