Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Msza święta w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego

Msza św. w niedzielę 25 lutego o godz.11 miała wyjątkowy charakter, gdyż odprawiana była w intencji beatyfikacji Sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego – założyciela Ruchu Światło-Życie. Eucharystii przewodniczył ks. Marcin Sokołowski a obsługę liturgiczną przygotowały kręgi Domowego Kościoła naszej parafii. Oprawę muzyczną zapewniła nasza schola dziecięca. Rok formacyjny w Ruchu Światło-Życie przebiega w tym roku pod hasłem "Sługa Niepokalanej" i nawiązuje do dwóch postaci: Matki Bożej  oraz Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (ur. 24.03.1921, zm. 27.02.1987) jest założycielem Ruchu Światło-Życie. Mało kto ma świadomość, że Sługa Boży Franciszek był jednym z najbardziej i najdłużej szykanowanych duchownych w PRL. Obiektem zainteresowania UB stał się już w latach 50., gdy odważnie upominał się o prawa wygnanych z Katowic biskupów i rozpoczął pracę z ministrantami i młodzieżą.

W 1957 roku stworzył Krucjatę Wstrzemięźliwości, która zajęła się walką z plagą pijaństwa, niestety ponownie zbierającą coraz większe żniwo. Kiedy w sierpniu 1960 r. władze zlikwidowały centralę Krucjaty, Sługa Boży Franciszek opracował memoriał, w którym opisał wszystkie szykany. W marcu 1961 r. został aresztowany. Ksiądz Blachnicki rozpoczynał swe dzieło z grupą kilkunastu ludzi.

W 1973 roku powstał Domowy Kościół jako kontynuacja formacji młodzieżowej i gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie.

W 1985 r. w oazach uczestniczyło już ponad 85 tys. młodzieży.

Dzieło ks. Blachnickiego odmieniło polski Kościół. Słowa, które wypowiedział św. Jan Paweł II o Ruchu Światło-Życie w czasie pielgrzymki do ojczyzny, są jedyne i niepowtarzalne: Dziękuję Bogu za ten Ruch, który przyniósł tyle błogosławionych owoców w sercach młodzieży  w minionych trudnych latach, a i dziś stanowi prężne środowisko duchowego rozwoju młodzieży i rodzin. Kochani oazowicze... jestem z Wami w moich modlitwach i serdecznych  myślach.

Domowy Kościół

Domowy Kościół powstał z inicjatywy jego założyciela, sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w 1973 roku, jako gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie. Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (DK).

Domowy Kościół jest małżeńskim ruchem świeckim w Kościele, łączącym w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie oraz międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame (END) – Wspólnoty Matki Najświętszej.

Domowy Kościół ułatwia małżonkom otwarcie się na siebie i innych, pomaga we wzajemnym zrozumieniu się. Pozwala na uzmysłowienie sobie, czym naprawdę jest miłość małżeńska, jak można i trzeba ją przeżywać, jak pokonywać codzienne trudności i pokusy, by żyjąc w małżeństwie osiągnąć świętość.

W naszej parafii działają trzy kręgi Domowego Kościoła (w skrócie DK). Opiekę duszpasterską nad kręgami sprawuje ks. Dawid Lewicki. W każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest Msza Św. w intencji DK i przez nie przygotowywana. Oprócz tego, raz w miesiącu DK z całej diecezji , spotyka się na Mszy Św. i spotkaniu formacyjnym. DK włącza się w różne akcje modlitewne w naszej parafii (Adoracja Najśw. Sakramentu, Różaniec, DA, Obchody święta św. Rodziny, Droga Krzyżowa). Więcej informacji o DK naszej parafii w zakładce: Domowy Kościół

 

 

 

 

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć