Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Dni Skupienia dla Rodziców dzieci przystępujących do I-szej Komunii Świętej.

Dni Skupienia rozpoczęły się w piątkowy wieczór Mszą Św. połączoną z nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Po Mszy Św. w salce domu katechetycznego wygłosił konferencję dr hab Tomasz Biernat, profesor Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK na temat "Odpowiedzialność wychowawcza rodziców". Po konferencji był jeszcze krótki czas na pytania i wspólną rozmowę.

Spotkanie sobotnie i niedzielne poprowadził ks Tomasz Jeziorski ? opiekun dzieci I komunijnych. W sobotę rozważania poświęcone były roli i miejscu modlitwy w życiu chrześcijanina oraz słuchaniu i czytaniu Słowa Bożego poprzez lekturę Pisma Świętego. W trakcie spotkania był czas na herbatę i kawę, na modlitwę i śpiew oraz na zadawanie pytań.

W niedzielę rozważania poświęcone były Sakramentom Pojednania i Eucharystii.

Cały czas rodzice mieli możliwość zakupienia w specjalnie zorganizowanych stoiskach ciekawych i wartościowych książek.

W czasie trwania tych dni była zapewniona opieka nad dziećmi, które przyszły razem z rodzicami.

Uczestnicy zakończyli dni skupienia Mszą Św. o godzinie 1100, podczas której jedna z uczestniczących rodzin złożyła dary eucharystyczne.

Szczególne słowa wdzięczności za serdeczność i życzliwość dla dr hab. Tomasza Biernata, ks. Tomasza Jeziorskiego, siostry Anny oraz opiekunów dzieci, a nade wszystko za poświęcony czas i dobry wybór wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w spotkaniach dni skupienia - serdeczne Bóg zapłać!

                                                                                  Rodziny Wspólnoty Domowego Kościoła

Świadectwa uczestników:

"W dniach 9-11.03.2012 r. odbyły się Dni Skupienia, w których brałam udział. Rodzice ? ich rola pierwszych wychowawców nie powinna ograniczać się tylko do "odchowania" (dania jedzenia, zabawek i dachu nad głową), ale trzeba pokazać dzieciom swoją wiarę, w umocnieniu we własnym sakramencie małżeństwa. Nauczenie dzieci odróżniania dobra od zła wymaga poświęcenia czasu i trzeba znaleźć ten czas. Najbardziej zapamiętałam to, że nie można wierzyć w Bożą naukę, nie czytając i nie rozważając Jego słowa. ?Kto się boi Pana, otrzyma wychowanie, a którzy od wczesnego rana Go szukają, znajdą [Jego] upodobanie.? (Syr 32,14)

                                                                                                          Uczestniczka"


 

 

W dniach od 9 do 11 marca 2012 roku przeżywałam dni skupienia dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych.

Dni skupienia rozpoczęły się Mszą Świętą i Drogą Krzyżową. Po nabożeństwie uczestniczyłam w konferencji na temat ?Wychowania dzieci" prowadzonej przez prof. Biernata. Uświadomiłam sobie, jak mało czasu poświęcamy dzieciom ? robiąc błąd ? bo to my, rodzice mamy wychowywać a nie ulica. Jak wiele od naszego zachowania i postępowania zależy. Dzieci patrząc na relacje między rodzicami, uczą się takiego samego zachowania. Dziecko patrząc na kochających i szanujących się rodziców, tak samo szanują i kochają ludzi. Jeżeli rodzice się nie szanują, trudno wymagać tego samego od dziecka. Rola rodzica jest bardzo trudna i odpowiedzialna. Wychowanie dzieci na dobrych, kochających ludzi wymaga wiele wysiłku, wspólnej pracy obojga rodziców, częstych rozmów z dziećmi i najważniejsze wspólnej modlitwy i uczestnictwa we Mszy Świętej.

Drugiego dnia uczyłam się na co zwracać uwagę kupując Biblię, jak odnaleźć fragmenty i jak interpretować przeczytany tekst z Pisma Świętego. Potrzebnych jest wiele godzin prowadzonych przez księdza lub osobę znającą Pismo Święte, by zrozumieć co Bóg chciał do nas powiedzieć. Czytając samemu inaczej interpretujemy znaczenie słów. Chcąc czytać z dziećmi, sami najpierw musimy nauczyć się tłumaczyć i zrozumieć przeczytany tekst z Pisma Świętego. Rozmawialiśmy także o modlitwie ? o tym jakie są i jaką mają moc. Modlitwa to rozmowa z Bogiem. Kto się nie modli, ten nie rozmawia. Największą moc ma modlitwa małżonków; tylko trzeba znaleźć trochę czasu by wspólnie się pomodlić ? to jest trudniejsze. Modlitwy uczymy także dzieci, nie tylko tej ?Zdrowaś Mario" czy ?Ojcze nasz", ale również tego, żeby dzieci umiały własnymi słowami rozmawiać z Bogiem ? bo to najważniejsze.

W ostatnim dniu ksiądz Tomasz mówił o warunkach dobrej spowiedzi i o Mszy Świętej. Do każdej spowiedzi trzeba się przygotować i tego samego nauczyć dzieci. Należy pokazać dziecku, że spowiedzi nie trzeba się bać, a traktować ją jako spotkanie z Jezusem, który wybacza nam grzechy. Po spowiedzi nie zapominajmy o pokucie i o tym, żeby naprawić wyrządzoną komuś krzywdę. Msza Święta to podstawowy obrząd liturgiczny. Jest to bezkrwawa Ofiara Pana Jezusa, który pod postacią chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. Na Mszę Świętą nie wolno się spóźniać i trzeba w niej w pełni uczestniczyć poprzez słuchanie Słowa Bożego, modlitwę, śpiew i przyjęcie Komunii Świętej. Na Mszę Świętą idziemy razem z dziećmi pokazując innym, że kochamy Boga.

Dni skupienia zakończyły się Mszą Świętą o godzinie 11.00. Chciałabym, żeby takie spotkania odbywały się częściej, nie tylko przy okazji kiedy dziecko przystępuje po raz pierwszy do Komunii Świętej. Teraz pozostaje mały niedosyt. Dobrze by było zorganizować choć raz w miesiącu takie spotkania. Z takich spotkań można wynieść dożo dobrego i wzmocnić się duchowo, a to w dzisiejszym świecie jest bardzo potrzebne.

Dziękuję za włożony wysiłek w przygotowanie spotkań, za wspólne rozmowy i modlitwę. Dziękuję za to, że mogłam uczestniczyć w tych spotkaniach, które pokazały mi jak wielką moc ma nasza wiara.

Bóg zapłać

 

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć