Wspólnota Domowego Kościoła na Rubinkowie I w okresie Bożego Narodzenia

Okres Bożego Narodzenia jest szczególnym czasem celebracji radosnych spotkań w wymiarze rodzinnym i wspólnotowym. Wspólnota Domowego Kościoła przy parafii Matki Bożej Królowej Polski już tradycyjnie w tym czasie inicjuje i przeżywa w środowisku wspólnoty parafialnej szczególnie uroczyste spotkania.

 Od wielu lat, a właściwie od ustanowienia w Kościele Święta Świętej Rodziny, w parafii z inicjatywy wspólnego działania ks. prałata Kazimierza Piastowskiego i Wspólnoty Domowego Kościoła,  pielęgnowana jest tradycja bardzo uroczystego obchodzenia tego święta w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. Jednak układ tegorocznego kalendarza spowodował, że święto to było wyjątkowo obchodzone w piątek 30 grudnia.

Dlatego też mniej liczna niż zwykle wspólnota parafialna przybyła na uroczystą wieczorną mszę świętą. Jednak, jak później się okazało, przyszła spora grupa małżonków wiedzionych miłością do Chrystusa i do siebie nawzajem. Mężowie przyszli tradycyjnie z kwiatami, tak jak zakochani na randkę. Przyszli dziękować Bogu za dar miłości małżeńskiej, ale też z pragnieniem pielęgnowania tej łaski.

Na wejście „Marsz Weselny” Mendelsona przeniósł małżeństwa do czasu, kiedy stanęły na ślubnym kobiercu.

Podniosły akcent stanowiło uroczyste odnowienie przysięgi małżeńskiej, kiedy to przybyli małżonkowie parami stanęli przed ołtarzem. Trzymając się za ręce, wdzięczni Bogu za to, że są razem, małżonkowie powtarzali formułę przysięgi małżeńskiej i wpatrując się w wizerunek Rodziny z Nazaretu dziękowali Bogu za dar sakramentu. Małżonkowie modlili się za siebie nawzajem tekstem pięknej modlitwy małżeńskiej.

Małżonkowie w różnym wieku, z różnym stażem i doświadczeniem. Wielu drżały ze wzruszenia głosy i niejedna łza popłynęła, bo znowu się okazało, że pomimo licznych trudności, kochają się, są wierni sobie i Bogu.

Klimat rodzinnego świętowania podkreślało czynne włączenie się rodzin Domowego Kościoła w obsługę liturgiczną Mszy Świętej a po Eucharystii małżeństwa z dziećmi ze Wspólnoty przy wyjściu z kościoła częstowały wszystkich chętnych darami niesionymi w procesji eucharystycznej.

 Tegoroczne popołudniowe wspólne śpiewanie kolęd przy żłóbku, z uwagi na specyficzny układ dni w kalendarzu był praktycznie możliwy w święto Trzech Króli. To nasze tradycyjne już spotkanie miało jednak w tym roku sporą konkurencję w postaci odbywających się w tym czasie w Toruniu innych atrakcyjnych zdarzeń dla rodzin i dzieci. Jednak, pomimo tego, przybyła wierna grupa parafian, którzy chcieli zagrać, zaśpiewać lub po prostu posłuchać kolęd.

Przybyłych przywitał i wspólne śpiewanie kolęd rozpoczął ksiądz prałat Kazimierz Piastowski. Wspólnemu śpiewaniu przewodził zespół muzyczny wywodzący się ze Wspólnoty Domowego Kościoła, do którego dołączyły chętne osoby dorosłe i dzieci. Wszystkich chętnych w śpiewaniu wspomagały dwa duże kościelne ekrany, na których wyświetlany był na bieżąco tekst kolęd. Śpiewane były przez wszystkich przybyłych, po kilka zwrotek, bardziej i mniej znane kolędy.

W tym roku nasz parafianin, Pan Wojciech, w sposób szczególny włączył się w to parafialne spotkanie, z pięknym śpiewem kolęd i pastorałek, przy własnym akompaniamencie gitary akustycznej.

Oby wspomnienie tego pięknego wspólnotowego czasu trwało w naszych sercach jak najdłużej!

W sobotę 7 stycznia w godzinach przedpołudniowych miało miejsce spotkanie opłatkowe kręgów Domowego Kościoła naszej parafii.

Spotkanie poprzedziła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem proboszcza ks. prałata Kazimierza  Piastowskiego.

Dalsza część spotkania miała miejsce w salce w domu katechetycznym, gdzie po wspólnej modlitwie dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.

Był też Święty Mikołaj z upominkami dla dzieci. W tym roku, wielkoduszny Święty, świetnie się przygotował – miał upominki indywidualnie dopasowane dla każdego dziecka ze Wspólnoty. 

Życzliwe rozmowy przy ciastku, kawie i herbacie oraz radosny śpiew kolęd pozwoliły celebrować ducha wspólnoty i mieć nadzieję, że ta uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

W imieniu parafialnej wspólnoty DK

    Blanka i Janek Ciemielewscy

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcia w galerii fotografii

Filmiki z portalu Google+

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć