Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Słowo na niedzielę 17.09.2017

XXIV Niedziela Zwykła (A)

17.09.2017

Kilka lat temu nakładem jednego z hiszpańskich wydawnictw ukazała się seria półgodzinnych filmów dla dzieci pod wspólnym tytułem „Domek na skale”. Filmy te poruszają tematykę Chrystusowych przypowieści. Tak się akurat złożyło, że w minionym tygodniu wyświetliłem dzieciom w przedszkolu jeden z odcinków, który wyjaśniał dzisiejszą przypowieść o nielitościwym słudze. Temat tej przypowieści to PRZEBACZENIE.

Pewnie nie raz w swoim życiu spotkałeś się z trudnością, jaka wynika z przebaczenia krzywd nam wyrządzonych. Można dojść do wniosku, że przebaczenie przebaczeniu nierówne. Łatwiej przebaczyć jakąś drobnostkę i wówczas szybko przechodzimy do porządku dziennego. Trudno natomiast wybaczyć zdradę, kradzież, zabójstwo. Uraza po takim czynie na długo pozostaje w naszym sercu, a niekiedy nawet na całe życie.

Pan Jezus wzywa nas dzisiaj do tego, abyśmy przebaczali zawsze, wszędzie i każdemu. Wzorem dla nas jest On sam. Umierając na krzyżu przebaczył każdemu człowiekowi bez wyjątku. Nawet temu, który w danym momencie wbijał mu ostre, zardzewiałe gwoździe w ręce i nogi. Nie złorzeczył, nie przeklinał, ale wołał: „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą co czynią”.

Nikt z nas nie jest bez winy. Często prosimy o wybaczenie. Chcemy, aby ludzie darowali nam kary za nasze występki. Pragniemy żyć z nimi w pokoju. Jednak nam samym trudno przychodzi podać otwartą dłoń. W takich chwilach winniśmy przypomnieć sobie zakończenie dzisiejszej przypowieści: „Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”. Co uczyni nam Ojciec? Nie przebaczy nam naszych przewinień! Nie okaże nam swego miłosierdzia. Warunkiem przebaczenia grzechów, jest nasze pojednanie się z braćmi. W modlitwie Pańskiej mówimy: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”.

Jeśli jeszcze jesteś z kimś skłócony i trudno Ci się pogodzić, to wykorzystaj dzisiejszą niedzielę i wołaj do Pana: „Przemień moje serce! Napełnij pokorą i miłością względem braci, abym mógł im szczerze przebaczyć. A potem weź całą moją nędzę i daruj mi moje przewinienia”.

Błogosławionej niedzieli!

ks. Michał Rogoziński

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć