Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Słowo na niedzielę 29.10.2017

XXX Niedziela Zwykła

(29.10.2017 r.)

Nie ma się co dziwić, że uczony w prawie zadał Panu Jezusowi pytanie o największe przykazanie. Każdego żyda obowiązywało wówczas 613 praw, na które składało się 365 nakazów (tyle, ile jest dni w roku) oraz 248 zakazów (wierzono, że z tylu części składa się ciało człowieka). Można zatem stwierdzić, że wypełniając wszystkie prawa, całym sobą oddawaliśmy cześć i posłuszeństwo Panu  Bogu przez wszystkie dni roku. Łatwo jednak było się pogubić w gąszczu tak skomplikowanej legislacji. Zasadnym zatem było zapytanie Nauczyciela o to, na które z tych przykazań należy nałożyć szczególny nacisk.

Pan Jezus przyszedł na świat po to, aby sprowadzić nas na drogę naszego podstawowego powołania, a jest nim MIŁOŚĆ. Oczywistym jest to, że jeśli będę kochał, to nie będę jednocześnie wyrządzał krzywdy. Zatem podstawowym przykazaniem, w którym streszczają się wszystkie inne, jest przykazanie miłości Boga i bliźniego. Tam naprawdę na jednym mam się skupić w swoim życiu i w jednym się doskonalić – w miłości.

Wydaje się, że trudno jest kochać zawsze i każdego. Często wchodzimy na drogę niepokoju, konfliktów, niedomówień. Powierzajmy Panu Bogu nasze wszystkie relacje z ludźmi i o jedno prośmy: Panie, przymnóż nam miłości.

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć