Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Słowo na niedzielę 10.12.2017

II Niedziela Adwentu, rok B

(10.12.2017 r.)

 <<< Słowa Ewangelii

Druga Niedziela Adwentu daje nam pod rozwagę fragment ewangelii wg św. Marka. Ciekawa jest konstrukcja tego tekstu, gdyż św. Marek rozpoczyna spisywanie dobrej nowiny nie od narodzin Pana Jezusa, ale od przygotowań na Jego nadejście, które odbywało się wśród ludu nad Jordanem. Podaje nam on trzy konkretne wskazania, jak dobrze przygotować się na moment przyjścia Zbawiciela.

            Pierwszy element przygotowania to posłannictwo Jana Chrzciciela, który wychodzi na pustynię, aby tam wzywać do nawrócenia. Pustynia jest miejscem uprzywilejowanym. Kojarzy nam się z wyciszeniem, kontemplacją. Mamy przecież ojców pustyni. Wyjście na pustynię to skierowanie swojego serca ku nawróceniu.  To oderwanie go od hałasu tego świata i zanurzenie w Bogu. To bardzo ważna wskazówka na czas adwentu.

            Drugi element to jest decyzja zanurzenia się w wodzie. Woda ma charakter oczyszczający. Wielokrotnie spotykamy się z nią w Piśmie świętym. U Noego, u Mojżesza, u Pana Jezusa umierającego na krzyżu. Mocno wybrzmiała w momencie przejścia przez Morze czerwone – z niewoli do wolności. Woda daje życie. Wszyscy przez nią przeszliśmy w momencie naszego chrztu. Musimy się do tego wydarzenia nieustannie odwoływać.

         Trzeci element, to otwarcie na Ducha Świętego, pragnienie Jego przyjęcia i głoszenie dobrej nowiny. Przyjdzie ktoś mocniejszy, kto będzie chrzcił Duchem Świętym. Jego chrzest wywoła prawdziwe skutki duchowe… I tak się stało. Otrzymaliśmy Ducha Świętego, a On ma nas prowadzić do Królestwa Bożego. Czy korzystam z Jego pomocy?

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć