Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Adwent

"Przybądź, o Panie, i dłużej nie zwlekaj"

 

Słowo Wcielone - Jezus Chrystus obdarowuje nas tak wysoką godnością, że włącza do współtworzenia misji Zbawiciela, a nawet w jakimś wymiarze uzależnia od naszego udziału powodzenie tej misji. To jest poszerzony wymiar Wcielenia. Bóg stał się Człowiekiem i zaprosił ludzi do budowania Królestwa Bożego na ziemi.

Czytaj więcej...

8 grudnia Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny


8 grudnia

Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny

Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus Pius IX. Uczynił to w Bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów. Pisał on tak:

Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.

Czytaj więcej...

"Przyjście Pana jest już bliskie"

"Umacnianie serca", o którym mówi św. Jakub, to troska o kształt naszej wiary potwierdzanej postawą i konkretnymi czynami. To troska o uporządkowanie sfery naszych uczuć. To także prawidłowe formowanie sumienia tak, aby czuwało nad naszymi decyzjami.

Prorok Izajasz wprowadza nadzieję w adwentowe oczekiwanie: "Odwagi! Nie bójcie się. Oto wasz Bóg ?On sam przychodzi, aby was zbawić". Zapowiadane przyjście Pana realizuje się w Osobie Jezusa Chrystusa. Świadczą o tym konkretne wydarzenia: "niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię". To przyjście Pana Jezusa zostało poprzedzone wielką misją św. Jana Chrzciciela, o którym sam Chrystus powie: "On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę". Pierwsze przyjście Chrystusa stało się faktem, gdyż "Bóg dochowuje wierności na wieki" (Ps 146, 7). Wzywa także nas do wierności swemu Panu.

Czytaj więcej...

Adwent

MICHELA PORCELLATO, KAMEDUŁKA

Adwent

Liturgia Kościoła pomaga nam przejść od okresu zwykłego w ciągu roku do Adwentu z pewną kontynuacją. Podobnie jak ostatnie dni roku liturgicznego także Adwent charakteryzuje oczekiwanie na ponowne przyjście Pana. Trzy słowa ostatnich dni roku liturgicznego: "Bądźcie uważni! czuwajcie! módlcie się! " stanowią fundamentalną wskazówkę do tego, jak przeżywać czas Adwentu. Te same słowa usłyszymy w antyfonie do psalmu 24.: Do Ciebie, Panie, wznoszę moją duszę, mój Boże, Tobie ufam: niech nie doznam zawodu. W tym zwróceniu się do Boga z ufnością i nadzieją niedoznania zawodu tkwi sedno naszego zaangażowania w przeżycie czasu Adwentu z uwagą, czuwaniem i z modlitwą.

Czytaj więcej...

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć