Parafia Matki Bożej Królowej Polski

Toruń-Rubinkowo 1

Wielki Post

Krzyż swój

Ks. Artur Stopka

"Nie szkoda wam czasu na te walki o krzyż ?" zapytał uczeń trzeciej klasy gimnazjum. "Nic nie poradzicie na to, że nie dla wszystkich ma taką samą symbolikę jak dla was. Zawsze będą tacy, dla których będzie pustym znakiem i tacy, których będzie drażnił". Do kogo się zwracał?

 

Rozdrażnienie

Z rozdrażnieniem czytałem komentarze po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie krzyża we włoskiej szkole. Zarówno te przesycone poczuciem triumfu, że oto znów stanęło na naszym i "krzyż zwyciężył", jak i te, których autorzy dawali do zrozumienia, że prawdziwie chrześcijańska postawa powinna się wyrażać w ukrywaniu krzyża przed oczami tych, którym jego widok z jakiejś przyczyny przeszkadza. I jedni i drudzy nie unikali dla podbudowania swych tez podpierania się autorytetem samego Jezusa Chrystusa.

Czytaj więcej: Krzyż swój

Waga grzechów- Jak odróżnić grzech ciężki (śmiertelny) od lekkiego (powszedniego)?

I grzech ciężki i lekki zawsze są złem. Tylko jeden większym, drugi mniejszym. Rozróżnienie na grzechy ciężkie i lekkie jest istotne tylko z punktu widzenia możliwości przystępowania do Stołu Pańskiego. Grzechem ciężkim (śmiertelnym) nazywamy taki (zły) czyn, poprzez który człowiek:

1) świadomie

2) dobrowolnie

3) w ważnej sprawie

łamie Boże prawo (czyli popełnia zło).

Czytaj więcej: Waga grzechów- Jak odróżnić grzech ciężki (śmiertelny) od lekkiego (powszedniego)? 

Strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Więcej informacji w polityce prywatności
Dalsze informacje Zgadzam się Odrzuć