Rok Jubileuszowy 2025 zostanie zainaugurowany 24 grudnia 2024 roku o godz. 19.00 otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Watykańskiej przez papieża Franciszka oraz Mszą Świętą pod jego przewodnictwem na Placu Św. Piotra. W diecezjach Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 29 grudnia. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei".
Jak podkreśla papież Franciszek w bulli Spes non confundit, ustanawiającej Rok Jubileuszowy 2025, „Jubileusz będzie zatem Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu”.
Kalendarz wydarzeń jubileuszowych
W związku z Jubileuszem została uruchomiona strona internetowa, która jest dostępna także w języku polskim: iubilaeum2025.va. Na stronie internetowej Jubileuszu 2025 dostępny jest kalendarz wydarzeń jubileuszowych: Kalendarz
Od 24 do 26 stycznia 2025 roku będzie miał miejsce w Rzymie Jubileusz świata mediów, dziennikarstwa i komunikacji. Szczegółowy program obchodów dostępny jest tutaj. Wydarzenia watykańskie poprzedzą polskie obchody Jubileuszu Mediów, które rozpoczną się w Rzymie 22 stycznia 2025 roku. Szczegółowy program jest dostępny tutaj.
Odpusty
Na czas Jubileuszu Penitencjaria Apostolska wydała dekret: O uzyskaniu odpustu podczas Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025 ogłoszonego przez Jego Świątobliwość Papieża Franciszka.
Odpust jubileuszowy można uzyskać m.in. poprzez „pobożną pielgrzymkę w kierunku dowolnego świętego miejsca jubileuszowego":
– w Rzymie: do co najmniej jednej z czterech Papieskich Bazylik Większych: św. Piotra na Watykanie, Najświętszego Zbawiciela na Lateranie, Matki Bożej Większej, św. Pawła za Murami;
– w Ziemi Świętej: do co najmniej jednej z trzech bazylik: Grobu Świętego w Jerozolimie, Narodzenia Pańskiego w Betlejem, Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie;
– w innych okręgach kościelnych: do kościoła katedralnego lub innych kościołów i miejsc świętych wyznaczonych przez ordynariusza miejsca. Biskupi uwzględnią potrzeby wiernych i samą możliwość zachowania nienaruszonego znaczenia pielgrzymki, z całą jej mocną symboliką, zdolną ukazać naglącą potrzebę nawrócenia i pojednania.
Odpust można rownież uzyskać poprzez pobożne nawiedzenie miejsc świętych oraz dzieła miłosierdzia i pokuty.
„Pomimo zasady, że dziennie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny, wierni otrzymają akt miłosierdzia na rzecz dusz czyśćcowych, jeśli prawowicie przystąpią po raz drugi tego samego dnia do sakramentu Komunii, będą mogli uzyskać dwukrotnie odpust zupełny tego samego dnia, obowiązujący jedynie za zmarłych" – czytamy w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.
Materiały liturgiczne
Ukazało sie tłumaczenie na język polski materiałów liturgicznych Dykasterii ds. Ewangelizacji oraz Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na Zwyczajny Rok Jubileuszowy 2025. Zawierają one Obrzęd otwarcia Roku Jubileuszowego w kościołach partykularnych oraz w kościołach katedralnych i konkatedralnych, a także formularze Mszy Świętej (trzy wersje), formy Aktu Pokuty, Modlitwy za Pielgrzymujących. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, „Obrzęd rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w diecezjach” dotyczy tylko kościołów katedralnych i konkatedralnych. Pozostałe teksty przeznaczone są do wykorzystania we wszystkich świątyniach. Materiały liturgiczne
Modlitwa Jubileuszu
Ojcze, który jesteś w niebie,
niech wiara, którą nam dałeś
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie, naszym Bracie,
i płomień miłości
rozlany w naszych sercach przez Ducha Świętego,
obudzą w nas błogosławioną nadzieję
na przyjście Twojego Królestwa.
Niech Twoja łaska przemienia nas
w pracowitych siewców ewangelicznych ziaren,
które będą zaczynem ludzkości i kosmosu,
w ufnym oczekiwaniu
nowego nieba i nowej ziemi,
gdy moce Zła zostaną pokonane,
a Twoja chwała objawi się na wieki.
Niech łaska Jubileuszu
ożywi w nas, Pielgrzymach nadziei,
pragnienie dóbr niebieskich
i rozleje po całej ziemi
radość i pokój
naszego Odkupiciela.
Tobie Boże, błogosławiony po wsze czasy,
niech będzie cześć i chwała na wieki.
Amen
iubilaeum.va/ BP KEP