W sobotę 26 kwietnia przy pięknej słonecznej pogodzie, odbyła się autokarowa wycieczka do Płocka. Organizatorem wycieczki był pan Wojciech Kalinowski a opiekunem duchowym ks. Michał Paluch. W słowie przywitania uczestników wycieczki, pan Wojciech powiedział m.in:

„Teraz jedziemy do Płocka. W podręcznikach szkolnych nie ma tej informacji. Ale jedziemy do byłej stolicy Polski. Zawsze się mówi tylko Gniezno, Kraków, Warszawa. Ale... na przełomie XI, XII wieku kiedy ówczesnymi ziemiami polskimi kierowali Władysław I Herman i Bolesław Krzywousty, to Płock właśnie pełnił funkcję stolicy Polski. Także jedziemy do stolicy. Płock jest położony podobnie jak Grudziądz, jakby z jednej strony Wisły na wysokiej skarpie. Ta skarpa wznosi się od tafli Wisły na wysokość 50 metrów.

 Jedziemy do jednej z pięciu najstarszych katedr w Polsce. Będziemy oglądać Muzeum Diecezjalne. To też dosyć ciekawa rzecz, bo jest to pierwsze na ziemiach polskich  Muzeum Diecezjalne. Czyli inaczej mówiąc kościelne, które powstało już w 1903 roku. Ówczesny ksiądz, który kierował parafią w Płocku ksiądz Antoni Nowowiejski wyszedł z inicjatywą założenia tego muzeum. Ono cały czas jeszcze się poszerza.

 Po obiedzie idziemy do Muzeum Secesji, gdzie oglądać można wystawę „Secesja” – aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku, wprowadzającą w klimat secesji i podkreślającą jej dekoracyjność i Muzeum Art Deco, gdzie będziemy mieli możliwość na przeniesienia się w czasie, do lat swojej młodości. Na przykład będzie wystrój wnętrza z lat 70-tych, lat 60-tych i zobaczyć jak się te trendy mody na przykład wystroju wnętrz zmieniały. Chociaż one, wiadomo, że w modzie jest tak, że to wszystko się kręci dookoła, to wraca. Ale będziemy na przykład w pomieszczeniu prezesa banku, w jakimś tam gabinecie, w aptece starej, to są niesamowite miejsca. Wraca się, wraca się do korzeni.”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki do Płocka.